Philadelphia High School Basketball
Daily News All-Star Teams, 2015-16
(All-City/All-Catholic Only)

Return to TedSilary.com Home Page


DAILY NEWS ALL-CITY

FIRST TEAM         
Lamar Stevens Roman 6-7 F Sr.
Tony Carr Roman 6-4 G Sr.
Ryan Daly Carroll 6-4 G Sr.
Quade Green Neumann-Gor. 5-11 G Jr..
Daron Russell Imhotep 5-11 G Jr.
SECOND TEAM        
Josh Sharkey Carroll 5-10 G Sr.
Zane Martin Neumann.-Gor. 6-3 G Sr.
Jaekwon Carlyle Imhotep 6-0 G Sr.
Nazeer Bostick Roman 6-4 G/F Sr.
Semaj Motley Del-Val 5-11 G Sr.
Dhamir Cosby-Roundtree Neumann.-Gor. 6-8 F Jr.
THIRD TEAM        
LaPri McCray-Pace Con.-Egan 6-0 G Sr.
Devon Goodman Gtn. Academy 6-0 G Sr.
Nick Alikakos Episcopal 6-7 F Jr.
Antwuan Butler Del-Val 6-0 G So.
Jabri McCall King 6-0 G Sr.

HONORABLE MENTION
(Seniors Unless Noted)

Rasheed Browne, Neumann-Goretti, F;
Izaiah Brockington, Archbishop Ryan, G, Jr.;
Daeqwon Plowden, Mastery North, F, Jr.;
Mahki Morris, Del-Val, G, Jr.;
Nasir Bell, Martin Luther King, G;
Will Powers, Malvern, G;
Ryan McTamney, La Salle, F;
Austin Slawter, Archbishop Ryan, G;
John Herndon, West Catholic, G;
Evan-Eric Longino, Germantown Academy, F, Jr.;
Kyle McCloskey, Germantown Academy, F, Jr.;
Vaughn Covington, Neumann-Goretti, G;
Tamir Green, Constitution, G, Jr.;
Wade Lowman, Del-Val, F;
Ed Croswell, MC&S, F, So.;
Tyree Pickron, Archbishop Wood, G/F, Jr.;
Vinny Dalessandro, Conwell-Egan, F;
Collin Gillespie, Wood, G, Jr.;
Marc Rodriguez, Father Judge, G, Jr.;
Kyle Thompson, St. Joseph’s Prep, G, So.

         
DAILY NEW ALL-CATHOLIC
FIRST TEAM        
Lamar Stevens Roman 6-7 F Sr.
Tony Carr Roman 6-4 G Sr.
Ryan Daly Carroll 6-4 G Sr.
Quade Green Neumann-Gor. 5-11 G Jr..
Josh Sharkey Carroll 5-10 G Sr.
SECOND TEAM        
Zane Martin Neumann.-Gor. 6-3 G Sr.
Nazeer Bostick Roman 6-4 G/F Sr.
Dhamir Cosby-Roundtree Neumann.-Gor. 6-8 F Jr.
LaPri McCray-Pace Con.-Egan 6-0 G Sr.
Izaiah Brockington Ryan 6-4 G Jr.
THIRD TEAM        
Rasheed Browne Neumann.-Gor. 6-2 G/F Sr.
Ryan McTamney La Salle 6-5 F Sr.
Vaughn Covington Neumann.-Gor. 5-11 G Sr.
John Herndon West Catholic 5-9 G Sr.
Austin Slawter Ryan 6-0 G Sr.
FOURTH TEAM        
Tyree Pickron Wood 6-3 G/F So.
Vinny Dalessandro Con.-Egan 6-7 F Sr.
Collin Gillespie Wood 6-2 G Jr.
Marc Rodriguez Judge 6-2 G Jr.
Kyle Thompson SJ Prep 5-10 G So.

HONORABLE MENTION
(Senior
s Unless Noted)

Tommy Funk, Wood, G;
John Rigsby, Carroll, G;
Jarrod Stukes, La Salle, G, Jr.;
Austin Chabot, Ryan, F;
Pete Gayhardt, Prep, F;
Justin Fleming, Judge. G;
Shane Stark, La Salle, F.