Philadelphia High School Football
Scores for Catholic League Teams
In PIAA State Playoffs, 2008-2018
(Including Subregionals; Not Including City Titles)

*-CL Teams Vs. Each Other (In Left Column)

**Records for All Schools at Bottom of Page**

To reach Ted Silary . . . tedtee307@yahoo.com

Return to TedSilary.com Home Page


* Year/Class Score Loser Score OT?
  Round/Winner        
  2008        
  Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 37 WC Rustin 7  
    Semifinal        
  Wood 13 Selinsgrove 7  
    Final        
  Thomas Jefferson 34 Wood 7  
    Class 2A        
    First Round        
  West Catholic 63 Palisades 20  
    Quarterfinal        
  West Catholic 49 Dunmore 21  
    Semifinal        
  West Catholic 37 Lancaster Catholic 14  
    Final        
  Wilmington 35 West Catholic 34 2 OT
  2009        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  La Salle 17 Easton 14  
    Semifinal        
  La Salle 35 Ridley 7  
    Final        
  La Salle 24 State College 7  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 30 Pottsgrove 28  
    Semifinal        
  Selinsgrove 28 Wood 0  
    Class 2A        
    First Round        
  West Catholic 13 Dunmore 0  
    Quarterfinal        
  West Catholic 19 North Schuylkill 14  
    Semifinal        
  Lancaster Catholic 23 West Catholic 21  
  2010        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  La Salle 19 Easton 7  
    Semifinal        
  La Salle 38 North Penn 35  
    Final        
  North Allegheny 21 La Salle 0  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 24 Strath Haven 14  
    Semifinal        
  Allentown Cent. Cath. 49 Wood 27  
    Class 2A        
    Subregional Semi        
  West Catholic 56 Del-Val 8  
    Subregional Final        
  (Played as City Title)        
    Quarterfinal        
  West Catholic 55 Northern Lehigh 14  
    Semifinal        
  West Catholic 21 Lewisburg 7  
    Final        
  West Catholic 50 South Fayette 14  
  2011        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  La Salle 41 Nazareth 33  
    Semifinal        
  North Penn 21 La Salle 14  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 41 Pottsgrove 22  
    Semifinal        
  Wood 70 Allentown Cent. Cath. 14  
    Final        
  Wood 52 Harrisburg McDevitt 0  
    Class 2A        
    Subregional Final        
  West Catholic 28 Springfield Montco 7  
    Quarterfinal        
  West Catholic 32 Pen Argyl 7  
    Semifinal        
  Lancaster Catholic 23 West Catholic 20  
  2012        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  La Salle 28 Parkland 7  
    Semifinal        
  Coatesville 42 La Salle 35  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 35 Interboro 7  
    Semifinal        
  Wood 36 Allentown Cent. Cath. 6  
    Final        
  Erie Cathedral Prep 24 Wood 14  
    Class 2A        
    Subregional Semi        
* West Catholic 28 Conwell-Egan 14  
    Subregional Final        
  (Played as City Title)        
  2013        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  SJ Prep 21 Parkland 10  
    Semifinal        
  SJ Prep 37 Neshaminy 21  
    Final        
  SJ Prep 35 Pittsburgh Cent. Cath. 10  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 42 Academy Park 14  
    Semifinal        
  Wood 42 Berwick 14  
    Final        
  Wood 22 Harrisburg McDevitt 10  
    Class 2A        
    Subregional Semi        
  West Catholic 27 New Hope-Solebury 7  
    Subregional Final        
  (Played as City Title)        
  2014        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  SJ Prep 34 Parkland 30  
    Semifinal        
  SJ Prep 37 Pennsbury 7  
    Final        
  SJ Prep 49 Pine-Richland 41  
    Class 3A        
    Quarterfinal        
  Wood 44 Great Valley 7  
    Semifinal        
  Wood 63 Somerset 20  
    Final        
  Wood 33 Central Valley 14  
    Class 2A        
    Subregional Final        
  Neumann-Goretti 32 Springfield Montco 7  
    Quarterfinal        
  Dunmore 30 Neumann-Goretti 18  
  2015        
    Class 4A        
    Quarterfinal        
  Parkland 16 La Salle 13 OT
    Class 2A        
    First Round        
  West Catholic 55 New Hope-Solebury 14  
    Quarterfinal        
  West Catholic 28 Dunmore 10  
    Semifinal        
  Southern Columbia 34 West Catholic 19  
    Class 1A        
    First Round        
  McDevitt 35 Marian Catholic 19  
    Quarterfinal        
  Old Forge 51 McDevitt 7  
  2016        
    Class 6A        
    Quarterfinal        
  SJ Prep 38 Parkland 17  
    Semifinal        
  SJ Prep 35 North Penn 25  
    Final        
  SJ Prep 42 Pittsburgh Cent. Cath. 7  
    Class 5A        
    Quarterfinal        
  Wood 56 Whitehall 13  
    Semifinal        
  Wood 37 Academy Park 0  
    Final        
  Wood 37 Harrisburg   10  
    Class 3A        
    Subregional Semi        
  Conwell-Egan 42 KIPP DuBois 18  
    Subregional Final        
  Del-Val 26 Conwell-Egan 14  
  2017        
    Class 6A        
    Quarterfinal        
  SJ Prep 49 Parkland 14  
    Semifinal        
  SJ Prep 53 Coatesville 49  
    Final        
  Pine-Richland 41 SJ Prep 21  
    Class 5A        
    Quarterfinal        
  Wood 41 Wyoming Valley West 14  
    Semifinal        
  Wood 49 Unionville 28  
    Final        
  Wood 49 Gateway 14  
    Class 3A        
    Subregional Semis        
  Conwell-Egan 42 New Hope-Solebury 14  
  Lansdale Catholic 42 Future 30  
    Subregional Final        
* Conwell-Egan 44 Lansdale Catholic 20  
    Quarterfinal        
  Conwell-Egan 34 Palisades 17  
    Semifinal        
  Middletown 49 Conwell-Egan 7  
    Class 2A        
    Subregional Semis        
  West Catholic 50 Bristol 6  
  (Played as City Title)        
    Subregional Final        
* Neumann-Goretti 18 West Catholic 0  
    Second Round        
  Neumann-Goretti 44 Schuylkill Haven 7  
    Quarterfinal        
  Southern Columbia 45 Neumann-Goretti 12  
  2018        
    Class 6A        
    Quarterfinal        
  SJ Prep 49 Northeast 14  
    Semifinal        
  SJ Prep 42 Bethlehem Freedom 14  
    Final        
  SJ Prep 37 Pine-Richland 0  
    Class 5A        
    Quarterfinal        
  Wood 38 Hollidaysburg 7  
    Semifinal        
  Penn Hills 20 Wood 13  
    Class 3A        
    Subregional Semi        
  (Played as City Title)        
    Subregional Final        
  Conwell-Egan 42 New Hope-Solebury 13  
    First Round        
  Conwell-Egan 28 North Schuylkill 14  
    Quarterfinal        
  Middletown 21 Conwell-Egan 14  
    Class 2A        
    Subregional Semis        
  McDevitt 27 Schuylkill Haven 19  
  West Catholic 48 Mahanoy Area 7  
    Subregional Final        
* West Catholic 34 McDevitt 33 2 OT
    First Round        
  West Catholic 21 Dunmore 3  
    Quarterfinal        
  West Catholic 35 Richland 7  
    Semifinal        
  Southern Columbia 42 West Catholic 6  
           
  96 Games   96 Games    
    Points 3,505   Points 1.360  
    PPG 36.5   PPG 14.2  

--

School Records, Alphabetical Order
(Note: CL Teams Faced CL Teams 4 Times)
(Those Records Below in Parentheses)
School W L Pct.
Conwell-Egan (1-1) 6 4 .600
La Salle 7 4 .636
Lansdale (0-1) 1 1 .500
McDevitt (0-1) 2 2 .500
Neumann-Goretti (1-0) 3 2 .600
SJ Prep 14 1 .933
West (2-1) 20 6 .769
Wood 22 5 .815
  75 25 .750
School Records, Alphabetical Order
(Note: CL Teams Faced CL Teams 4 Times)
(Those Records Below in Parentheses)
School W L Pct.
SJ Prep 14 1 .933
Wood 22 5 .815
West (2-1) 20 6 .769
La Salle 7 4 .636
Conwell-Egan (1-1) 6 4 .600
Neumann-Goretti (1-0) 3 2 .600
Lansdale (0-1) 1 1 .500
McDevitt (0-1) 2 2 .500
  75 25 .750