2016 Catholic League Baseball Schedule

Philadelphia High School Baseball
2016 Catholic League Schedule

Return to TedSilary.com Home Page

Divisions based on enrollment no longer exist.
All one league.
AAAA -- Judge, La Salle, Roman, Ryan, SJ Prep.
AAA -- Bonner-Prendie, Carroll, Lansdale, O'Hara, Wood.
AA -- Conwell-Egan, McDevitt, Neumann-Goretti.
No team -- West Catholic


LOOK IN GREEN COLUMN . . .
FOR WINNER OF GAME OR NEW DATES FOR POSTPONED GAMES
Please report changes to tedtee307@yahoo.com
Games at 4 p.m. unless noted.

Day/Date Away   Home Time Winner, Score
Monday, April 4 McDevitt at La Salle 4 La S, 14-0
  Roman  at Ryan 4 Roman, 12-2
  O'Hara at Judge 4 Judge, 10-2
  Conwell-Egan at Carroll 4 Carr, 6-2
  SJ Prep   bye    
Tuesday, April 5 Wood at Neumann-Goretti 4 Wood, 6-5 (8 inn.)
  Bonner-Prendie at Lansdale 4 B-P, 17-4
Wednesday, April 6 Wood at Carroll 4 Wood, 7-2
  Judge at Bonner-Prendie 4 B-P, 7-6
  Lansdale at Roman 4 Roman, 8-1
  Conwell-Egan at La Salle 4 La S, 12-1
  O'Hara at SJ Prep 4 O'H, 7-1
  Neumann-Goretti at Ryan 4 N-G, 3-0
  McDevitt   bye    
Monday, April 11 Carroll at La Salle 4 La S, 10-2
  Roman  at Judge 4 Judge, 2-0
  Ryan at Wood 4 Wood, 2-1
  McDevitt at O'Hara 4 O'H, 10-0
  Lansdale at Neumann-Goretti 4 Lans, 4-3
  SJ Prep at Bonner-Prendie 4 SJ Prep, 5-1
  Conwell-Egan   bye    
Wednesday, April 13 Ryan at Carroll 4 Ryan, 7-3
  Bonner-Prendie at O'Hara 4 O'H, 3-1
  Conwell-Egan at Lansdale 4 C-E, 6-4
  SJ Prep at Wood 4 Wood, 5-2
  Neumann-Goretti at La Salle 4 La S, 5-0
  Judge at McDevitt 4 Judge, 11-1
  Roman    bye    
Monday, April 18 O'Hara at Roman 4 Roman, 12-1
  La Salle at Ryan 4 La S, 8-0
  McDevitt at SJ Prep 4 SJ Prep, 7-0
  Wood at Bonner-Prendie 4 tied at 4-4 after 10 inn.
  Carroll at Lansdale 4 Lans, 2-0
  Judge at Conwell-Egan 4 Judge, 16-0
  Neumann-Goretti   bye    
Tuesday, April 19 Wood at Bonner-Prendie 4 B-P, 5-4 (11 inn.)
Wednesday, April 20 Neumann-Goretti at O'Hara 4 N-G, 11-0
  SJ Prep at Conwell-Egan 4 SJ Prep, 12-3
  Lansdale at La Salle 4 La S, 10-1
  Roman  at Bonner-Prendie 4 Roman, 2-1 (9 inn.)
  Wood at McDevitt 4 Wood, 15-7
  Ryan   bye    
Thursday, April 21 Carroll at Judge  *night* 6:15 Judge, 3-0
Monday, April 25 Roman  at SJ Prep 4 Roman, 13-4
  Neumann-Goretti at Judge *night* 6:30 Judge, 2-1
  Bonner-Prendie at McDevitt 4 B-P, 11-1
  Lansdale at Ryan 4 Ryan, 3-2
  Conwell-Egan at O'Hara 4 O'H, 15-0
  Wood at La Salle 4 Wood, 9-2
  Carroll   bye    
Wednesday, April 27 Wood at Lansdale 4 Wood, 12-4
  Bonner-Prendie at Conwell-Egan 4 B-P, 3-2
  Carroll at O'Hara 4 Carr, 4-2
  Judge at Ryan 4 Judge, 5-3
  McDevitt at Roman 4 Roman, 8-0
  Neumann-Goretti at SJ Prep 4 N-G, 8-4
  La Salle   bye    
Monday, May 2 La Salle at SJ Prep 4 SJ Prep, 5-2
  Wood at Conwell-Egan 4 Wood, 5-0
  Lansdale at O'Hara 4 O'H, 3-2
  Carroll at McDevitt 4 McD, 2-1
  Judge   bye    
Wednesday, May 4 La Salle at Judge 4 Judge, 3-2
  SJ Prep at Carroll 4 SJ Prep, 12-10
  Lansdale   bye    
Thursday, May 5 Neumann-Goretti at Roman 4 Roman, 2-0
  O'Hara at Ryan 4 O'H, 7-2
Monday, May 9 Bonner-Prendie at Carroll 4 Carr, 3-2
  McDevitt at Neumann-Goretti 4 N-G, 8-1
  Ryan at SJ Prep 4 SJ Prep, 5-0
  La Salle at O'Hara 4 O'H, 7-2
  Conwell-Egan at Roman 4 Roman, 12-2
  Lansdale at Judge 6 Judge, 5-3
  Wood   bye    
Tuesday, May 10 Roman  at Wood 4 Wood, 6-0
  Bonner-Prendie at Neumann-Goretti 4 N-G, 4-0
Wednesday, May 11 Bonner-Prendie at La Salle 4 La S, 5-1
  SJ Prep at Lansdale 4 Lans, 8-7
  Conwell-Egan at Neumann-Goretti 4 N-G, 5-1
  McDevitt at Ryan 4 Ryan, 11-0
  Judge at Wood 4 Judge, 7-1
  Carroll at Roman 4 Carr, 2-1
  O'Hara   bye    
Thursday, May 12 Ryan at Bonner-Prendie 4 B-P, 1-0
Monday, May 16 Ryan at Conwell-Egan 4 Ryan, 10-1
  Lansdale at McDevitt 4 Lans, 10-0
  Carroll at Neumann-Goretti 4 N-G, 3-1
  Judge at SJ Prep 4 Judge, 7-4
  La Salle at Roman 4 La S, 9-5
  O'Hara at Wood 4 Wood, 4-0
  Bonner-Prendie   bye    
Wednesday, May 18 Conwell-Egan at McDevitt 4 C-E, 5-0
           
*-new field next to Ashburn Field        
PLAYOFF SCHEDULE         
PREPLAYOFF          
(For 10th Place)          
Wednesday, May 18 Carroll vs. Lansdale 3:30 LC, 3-2 (at O'Hara)
PRELIMS          
Sunday, May 22 Ryan (9) vs. Bonner-Pren. (8) 12:30 B-P, 4-1 (at Judge)
  Lansdale (10) vs. SJ Prep (7) 4 SJ Prep, 6-3 (at Judge)
FIRST ROUND          
Monday, May 23 Bonner-Prendie (8) at Judge (1) 4 B-P, 5-3 (8 inn.)
  Neumann-Gor. (5) at Roman (4) 4 N-G, 2-1 (at Phila. Univ.)
  O'Hara (6) at La Salle (3) 4 N-G, 9-3
  SJ Prep (7) at Wood (2) 4 SJ Prep, 14-9
SEMIFINALS          
Wednesday, May 25 Bonner-Prendie vs. Neumann-Gor. 4 N-G, 9-3 (at Neum. Univ.)
  O'Hara vs. SJ Prep 4 SJP, 14-9 (at La Salle HS)
FINAL          
Saturday, May 28 SJ Prep vs. Neumann.-Gor. 12 N-G, 3-2 (at Immac. Univ.)
CITY TITLE SCHEDULE         
Thursday, June 2 - 4A Judge vs. Olney 3:30 Oln, 5-4 (at Washington HS)
Thursday, June - 3A Wood vs. Franklin Towne 1 Wood, 16-0 (at La Salle HS)
Thursday, June 2 - 2A Neumann-Gor. vs. MaST Charter 4 N-G, 6-0 (at La Salle HS)
STATE PLAYOFF SCHEDULE         
FIRST ROUND          
Monday, June 6 - 4A Judge vs. Coun. Rock N. 1:30 CRN, 2-1 (at Neum. Univ.)
Monday, June 6 - 3A Wood vs. Susquehanna Twp. 4 ST, 6-5 (at La Salle HS)
Monday, June 6 - 2A Neumann-Gor. vs. Lancaster Cath. 1 N-G, 5-1 (at Washington HS)
QUARTERFINAL          
Thursday, June 9 - 2A Neumann-Gor. vs. NP-Mansfield 3 N-G, 1-0 (9 inn.) at Pottsville HS
SEMIFINAL          
Monday, June 13 - 2A Neumann-Gor. vs. North Schuylkill 4 at Parkland HS, Allentown