Eastern Regional High School
Girls Basketball History
(This New Jersey School in the Eastern Section of
Camden County Serves Berlin Borough,
Gibbsboro Borough and Voorhees Township)

Column 1 -- All-Group Honorees, 1974-2011
(
Comprised of the best players within enrollment
groups -- Group 2, 1973-75; Group 3, 1976-91;
Group 4, 1992-11. Chosen by the Camden
Courier-Post
. Group teams not selected thereafter.)

Column 3 -- All-South Jersey Honorees, 1973-2018
(Comprised of the best players from all Groups in
South Jersey. Chosen by the Camden Courier-Post.
Honorable mention not included.)

Courier-Post named its first girls all-star teams in 1973.

Coaches . . .
Ferne Labati, 1967-1973
Diane Yanzuk, 1974-75
Cynthia Logan, 1976
Linda Bolger, 1977-1982
Steve Kozeniewski, 1983-1988
Linda Bolger, again, 1989-1996
Kris Calabria, 1997-2000
Gail Shelly, 2001-2002
Joe Murphy, 2003-2018

To reach Ted Silary -- tedtee307@yahoo.com


All-Group All-South Jersey
Courier-Post Courier-Post
Year/Team/Name Year/Team/Name
   
  Group 2  
1973 1973
  Not picked   None
1974 1974
FIRST TEAM SECOND TEAM
Dee Houston Dee Houston 
SECOND TEAM  
Fran Siedlecki  
1975 1975
FIRST TEAM THIRD TEAM
Dee Houston Dee Houston 
SECOND TEAM  
Fran Siedlecki  
HONORABLE MENTION  
Marilyn Fiori  
  Group 3  
1976 1976
  None   None
1977 1977
FIRST TEAM   None
Sharon Tinucci  
HONORABLE MENTION  
Lynn Blaszczyk  
1978 1978
FIRST TEAM SECOND TEAM
Sharon Tinucci Sharon Tinucci
SECOND TEAM  
Lynn Blaszczyk  
HONORABLE MENTION  
Ginny Ficerai  
Sandy Case  
1979 1979
FIRST TEAM FIRST TEAM
Lynn Blaszczyk Lynn Blaszczyk  16.8 PPG
HONORABLE MENTION  
Ginny Ficerai  
1980 1980
FIRST TEAM SECOND TEAM
Peggy Walsh Peggy Walsh
SECOND TEAM  
Janice Larsen  
HONORABLE MENTION  
Ginny Ficerai  
1981 1981
FIRST TEAM SECOND TEAM
Peggy Walsh Peggy Walsh
SECOND TEAM  
Janice Larsen  
HONORABLE MENTION  
Sue Davis  
Lynn Guerere  
1982 1982
FIRST TEAM FIRST TEAM
Peggy Walsh Peggy Walsh  19.5 PPG
HONORABLE MENTION  
Lynn Guerere  
Laura Simon  
1983 1983
  None   None
1984 1984
  None   None
1985 1985
SECOND TEAM   None
Kathy Mahon  
1986 1986
  None   None
1987 1987
SECOND TEAM   None
Lynn Donovan  
HONORABLE MENTION  
Julie McGravey  
1988 1988
FIRST TEAM   None
Lynn Donovan  
HONORABLE MENTION  
Julie Mulraney  
Julie McGravey  
1989 1989
SECOND TEAM   None
Cheryl Coffey  
HONORABLE MENTION  
Amy Presnall  
1990 1990
SECOND TEAM   None
Amy Presnall  
HONORABLE MENTION  
Jen Killough  
Sharon Pierson  
1991 1991
FIRST TEAM   None
Amy Presnall  
SECOND TEAM  
Marci Tobin-Fraser  
HONORABLE MENTION  
Sue Jehl  
Jen Killough  
  Group 4  
1992 1992
SECOND TEAM   None
Jen Killough  
HONORABLE MENTION  
Marci Tobin-Fraser  
1993 1993
SECOND TEAM   None
Janice Ward  
HONORABLE MENTION  
Kristen Przybylski  
1994 1994
THIRD TEAM   None
Meghan Bolger  
HONORABLE MENTION  
Jessica Fraser  
Robyn Humphries  
1995 1995
FIRST TEAM   None
Meghan Bolger  
THIRD TEAM  
Jessica Fraser  
HONORABLE MENTION  
Jen Moore  
1996 1996
HONORABLE MENTION   None
Kristen Cherill  
Jen Moore  
1997 1997
SECOND TEAM   None
Kristen Cherill  
HONORABLE MENTION  
Toyelle Wilson  
1998 1998
  None   None
1999 1999
FIRST TEAM   None 
Kelli Bakanowsky  
SECOND TEAM  
Toyelle Wilson  
2000 2000
FIRST TEAM THIRD TEAM
Emily DiMarco Emily DiMarco
SECOND TEAM  
Lauren Finnegan  
2001   2001
HONORABLE MENTION   None 
Rachel Dawson  
2002 2002
FIRST TEAM   None 
Rachel Dawson  
2003 2003
FIRST TEAM   None
Rachel Dawson  
2004 2004
  None    None
2005 2005
  None    None
2006 2006
  None    None
2007 2007
  None    None
2008 2008
FIRST TEAM FIRST TEAM
Genevieve Okoro Genevieve Okoro  16.1 PPG
SECOND TEAM  
Marissa DiMarco  
2009 2009
FIRST TEAM FIRST TEAM
Genevieve Okoro Genevieve Okoro  20.9 PPG
2010 2010
FIRST TEAM FIRST TEAM
Genevieve Okoro Genevieve Okoro  22.9 PPG
2011 2011
  None   None
2012 2012
Group Teams   None
Discontinued  
2013 2013
    None
2014 2014
    None
2015 2015
    None 
2016 2016
    None
2017 2017
    None 
2018 2018
    None