Eastern Regional High School
Track and Field History
(This New Jersey School in the Eastern Section of
Camden County Serves Berlin Borough,
Gibbsboro Borough and Voorhees Township)

Finishes in First, Second and Third Place in the South Jersey Group Championships
Group 1 -- 1967-71
Group 2 -- 1972-75
Group 3 -- 1976-85, 1987-91
Group 4 -- 1986, 1992-2018
* - Group Record
Vikings With Three Firsts -- Brian Glenn, 1968-69 (Discus 2, Shot Put); Walt Pudelko
  1974 (100, 220, Mile Relay); Mikhail Micheaux 2012/2014 (Long Jump 2, Triple Jump).

  Details obtained from results/stories in the Camden
Courier-Post and Philadelphia Inquirer . . . Please
note: Details not published for non-winners in early
years. Race distances changed from yards to meters
in 1980. The microfilm versions of a few pages were
fuzzy, making it tough to be absolutely positive on
times/distances/spellings. Some info is still being
cross-checked.

To reach Ted Silary -- tedtee307@yahoo.com


Year Event First Place Second Place Third Place
  Group 1      
1967 200     Johnson
  2-Mile     Carl Dillich
  Shot put     Brian Glenn
  Discus   Brian Glenn  
1968 Mile     Charles Duus
  Shot put Brian Glenn  57-8    
  Discus Brian Glenn  *169-0    
1969 Mile   Carl Dillich  
  2-Mile   John Jeffries  
  Discus Brian Glenn  156-3    
1970   None      
1971   None      
  Group 2      
1972 Pole Vault     Harris  11-6
  Javelin   Mike Shields  178-3  
1973 Long Jump George Salder  21-1 3/4    
1974 100 Walt Pudelko  10.1    
  220 Walt Pudelko  22.6    
  440   Keith Anderson  51.7  
  Int. Hurdles     Bill O'Donnell  41.3
  Mile Relay Don Woolston  3:28.8    
    Bill O'Donnell    
    Walt Pudelko    
    Keith Anderson    
1975 High Jump   Burke Cain  6-2  
  Group 3      
1976 880   Ed Rowand  2:02.6  
  Mile Jim Croghan  4:32.8    
  2-Mile     Mark Liberi  9:42.0
  Pole Vault     Dennis Egan  11-6
1977 2-Mile Mark Liberi  9:52.7    
  Shot put   Andy Leigh  53-1  
1978 Discus     Bob Maier  132-11
1979 880 Bob O'Brien  1:56.5    
  Mile Bob O'Brien  4:26.7    
  2-Mile     Bob Stetser  9:47.0
  Discus   Jim Sherman  135-8  
1980 Long Jump Rich King  20-10 3/4    
1981 100     Carl Brown  11.0
  3000     Ray Long  8:57.7
  High Jump   Mark Blaszczyk  6-4  
  Long Jump   Mark Blaszczyk  20-10 1/4  
  Pole Vault Joe Crowley  12-6    
1982   None      
1983 100 Carl Brown  10.5    
  Pole Vault Lars Chacon  12-6    
1984 200   Chuck Carter  22.4  
  1600 Bill Shea  4:33.8 Barry Shea  4:34.0  
  3200 Barry Shea  9:47.4 Bill Shea  9:47.6  
  Javelin     Mike Casey  172-6
1985 100 Chuck Carter  10.0    
  200 Chuck Carter  20.8    
  400   Chuck Carter  48.8  
  1600     Barry Shea  4:32.2
  Group 4      
1986 Shot put     Dave Scott  48-10 1/2
  Group 3      
1987   None      
1988   None      
1989 800   Mike Shemonsky  2:00  
  Int. Hurdles     Bill Mobley  55.0
  Shot put Rahsaan Corley  53-9 1/2    
  Discus   Rahsaan Corley  147-8  
1990 800 Mike Shemonsky  1:56.5    
  Int. Hurdles Bill Mobley  54.6    
  Long Jump Bill Mobley  23-8 1/2    
1991 1600   Jason Galetti  4:29.4  
  3200 Drew Karcsh  9:56.0    
  Int. Hurdles   Vince Rawlins  55.9  
  Pole Vault   Ivan Chacon  13-0  
  Javelin Brian Kennedy  176-5    
  Group 4      
1992 High Hurdles Vince Rawlins  13.8    
  Int. Hurdles Vince Rawlins  54.8    
  High Jump Malcolm Henderson  6-4    
  Long Jump     Chris Canty  22-11
  Pole Vault Ivan Chacon  13-6 Ryan Winstel  13-6  
  Shot put     Tom Ryno  48- 3/4
  Javelin   Brian Kennedy  187-11  
1993 100     Preston Beckley  11.0
  High Hurdles Preston Beckley  14.1    
  Long Jump   Preston Beckley  23-6  
1994 Pole Vault   Justin Elliot  12-6  
1995 100   Harold Hill  11.0  
  200     Harold Hill  22.3
  1600 Carmen Mastrando  4:28.8    
  3200 Carmen Mastrando  9:30.5    
1996 100   Harold Hill  10.9  
  1600   Karl Savage  4:28.7  
  Long Jump Harold Hill  23- 1/2   Jason Hill  22-3 1/4
1997 100   Richard Hubbard  10.9  
  1600 Karl Savage  4:22.3    
  3200   Karl Savage  9:26.2  
1998 100     Richard Hubbard  10.7
1999 400   Khary Sharpe  48.8  
2000 100   Khary Sharpe  11.0  
  3200 Mike Myers  9:23.3    
2001 Pole Vault Michael Hulme  13-0    
  Long Jump     Hutchinson  21-6
2002 200   Ron Hillian  21.84  
  400 Ron Hillian  47.1    
  1600   Andrew Riviello  4:24.8  
  3200     Dan Deichert  9:36.8
  4x400 Relay   Names Unav.  3:17.7  
  Pole Vault Michael Hulme  14-0    
2003 100     Jahre Cheeseman  11.3
  3200   Dan Deichert  9:19.4  
  High Jump   Daryl Black  6-4  
  Pole Vault   Michael Hulme  14-6  
  Javelin   Ryan Wasiluk  172-8  
2004 Pole Vault     Don Smith  13-6
2005 Int. Hurdles George Eggers  56.44    
  Pole Vault Don Smith  13-6    
2006 Int. Hurdles George Eggers  54.29    
  4x400 Relay     Steven Greer  3:23.27
        Brian Smith
        Sabli Gonnet
        George Eggers
2007 100 Sabli Gonnet  10.63    
  200   Sabli Gonnet  21.71  
  400   Sabli Gonnet  48.96  
  Int. Hurdles Brian Smith  55.87    
  4x400 Relay Steven Greer  *3:21.47    
    Brian Smith       
    Blair Ringgold    
    Sabli Gonnet       
2008   None      
2009 Int. Hurdles   Barry Bethea  55.93  
2010 200   Barry Bethea 22.20  
  400   Barry Bethea  49.61  
  High Hurdles     Barry Bethea  14.96
  Int. Hurdles Barry Bethea  53.34    
  Pole Vault     Brian Banks  14-0
  Shot put Jarred Williams  51-3 3/4    
  Javelin   Chris Reider  176-3  
2011 Pole Vault   Brian Banks  13-6  
  Discus Steve Schneider  139-11    
  Javelin   Sean Viereck  160-0  
2012 400     Mikhail Micheaux  49.19
  Long Jump Mikhail Micheaux  23-1 3/4    
  Javelin Tom Carr  186-5    
2013 200   Mikhail Micheaux  22.11  
  High Jump Jeffrey-John Tucker  6-4    
  Long Jump   Mikhail Micheaux  22-1 1/2  
  Triple Jump   Mikhail Micheaux  44-3  
2014 100   Mikhail Micheaux  11.25  
  Long Jump Mikhail Micheaux  23-11 3/4    
  Triple Jump Mikhail Micheaux  45-7 1/2    
  Javelin     William Civatte  169-9
2015 3200   Nicholas Pschunder  9:25.51  
  Javelin     Peter Flacco  167-2
2016   None      
2017 High Jump     Kasso Peaks  6-2
2018   None